Parfüm Sıkmak Abdestimizi Bozar Mı?

Parfüm Sıkmak Abdesti Bozar mı?

Özellikle de namaz kılmak ve Kuran okumak gibi pek çok ibadetin yerine getirilebilmesi için mutlaka abdest alınması gerekir. Alınan abdestin geçerli olması için ise abdesti bozan durumlar ve hallerden uzak durulması gerekir. Bu konuda merak edilen sorulardan biride parfüm sıkmanın abdesti bozup bozmadığıdır. Peki, parfüm sıkmak abdestimizi bozar mı?

Parfüm Sıkmak Abdesti Bozar Mı Diyanet?

Parfümün içinde alkol bulunması nedeni ile pek çok kişi abdest aldıktan sonra parfüm sıkmak ile ilgili olarak kuşkuya düşmektedir. Özellikle de yazın havaların ısınması ile beraber ter kokusundan korunmak isteyen kişiler yoğun olarak parfüm ve deodorant kullanımını arttırırken bu kişilerin abdest sonrası kuşkuları oluşmaktadır. Diyanet tarafından yapılan açıklama ile parfüm sıkmanın abdeste bir manisi olmadığı gibi abdesti de bozmadığı belirtilmektedir.

Parfüm Abdesti Bozar Mı Cübbeli?

Bu alanda en çok soru alan hocalar arasında yer alan Cübbeli Ahmet hoca parfümün abdesti bozmayacağını belirtmektedir. Bilindiği üzere abdesti bozan şeyler vücuttan çıkanlarla ilgilidir. Yani parfüm sıkmak ile vücuda bir şey girmediği için parfüm sıkmak abdesti bozmamaktadır. Yine parfüm sıkılan elbise ile namaz kılmak konusunda da Cübbeli Ahmet Hoca bu elbise ile namaz kılmakta bir sakınca olmadığını belirtmektedir. Bunun nedeni de parfüm içerisinde yer alan alkolün hem çok az olması hem de çok uçucu bir madde olması nedeni ile kısa sürede elbiseden uzaklaşacak olmasıdır.

Parfüm Sıktıktan Sonra Abdest Alınır Mı?

Parfüm sıktıktan sonra abdest almak için de aynı yorumlar söz konusudur. Yani parfüm sıktıktan sonra abdest almaya hiçbir engel yoktur. Abdesti almak ya da abdest aldıktan sonra parfüm sıkmak için hiçbir engel yoktur. Burada önemli olan abdesti bozan haller ve durumlardan sakınmaktır.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*