Nasıl Abdest Alınır?

Nasıl Abdest Alınır?

Namaz kılmak isteyen kişilerin yanı sıra gerçek temizliğe erişmek isteyen kişilerin de abdest nasıl alınır adlı bu konumuzu okumasını tavsiye ediyoruz. Hatta abdesti olmasına rağmen namaz kılmak isteyen kişilerin yeniden abdest tazelemeleri durumunda çok büyük sevap kazandığı da bilinmektedir. Bu nedenle 10 dakikanızı bile almayacak olan abdesti sık sık yenilemek ve asla abdestsiz gezmemeyi adet edinmek çok önemlidir. Peki, abdest nasıl alınır?

Namaz Abdesti Nasıl Alınır?

Pek çok kişi abdest almayı sadece namaz kılmak için bir zorunluluk olarak görürken buna ek olarak normal 5 vakit namazın yanı sıra cenaze namazı kılmak, Kuranı Kerim okumak, Kabe’yi tavaf etmek ve tilavet secdesi yapmak için de abdest alınması gerekir. Her ibadette olduğu gibi abdest almaya başlamadan öncede niyet etmek gerekir. Ne için abdest alacaksanız bunun için “niyet ettim ….. için abdestimi almaya” şeklinde niyet ederek Eûzü besmele çekilerek abdest almaya başlanır. Sırası ile şunlar yapılır;

Abdest nasıl alınır?

  • Sağ elinizden başlamak üzere ellerinizi bileklerinize kadar üçer defa yıkayın. Her seferinde parmak araları da dâhil olmak üzere ellerinizi iyi bir şekilde ovuşturarak yıkayın.
  • İkinci aşamada sağ el kullanılarak ağza 3 kere su verilir. Her seferinde ağız iyi bir şekilde çalkalanarak su tekrar tükürülür.
  • Sonrasında yine sağ el kullanılarak buruna temiz su çekilir ve sonra sol el kullanılarak bu su sümkürülür ve bu şekilde burun temizlenmiş olur.
  • Burnunuzu temizledikten sonra iki avucunuzun içine temiz su doldurarak yüzünüzü yıkamanız gerekir. Burada saç bitiminden hemen çene altına kadar yüzün iyi bir şekilde yıkandığından emin olunmalıdır.
  • Yüzünüzün ardından sırası ile sağ kolunuzu ve sol kolunuzu dirseklere kadar 3 defa yıkayın.
  • Yine sağ el kullanılarak başın dörtte biri mesh edilir.
  • Kulakların için serçe parmakları ile yıkanırken dış kısmı olarak ta anılan kepçe kısmı da baş parmaklar ile mesh edilir.
  • Kafa kısmında en son bölüm elin ters yüzü ile yapılan boynun mesh edilmesidir.
  • Sağ ve sol ayak en son aşamada topuklara kadar topuk kemiğini de içine alacak şekilde 3 kere yıkanır ve bu şekilde abdest tamamlanmış olur.

1 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*