Küfür Etmek Abdesti Bozar Mı?

Küfür Etmek Abdesti Bozar Mı?

Dinimiz gerçekten güzel ahlakı emreden son derece özel bir din olmakla beraber küfür etmek güzel ahlakla bağdaşmadığı için yasaktır. Abdestli olan kişilerin davranışlarına daha dikkat etmeleri gerekirken bu nedenle abdestliyken küfür etmemek gerekmektedir. Peki, küfretmek abdesti bozar mı?

Küfür Etmek Abdesti Bozar Mı?

Küfür etmenin abdesti bozup bozmadığı konusundaki hükümler son derece nettir. Abdesti bozan durumlar arasında vücuttan çıkan idrar, kan ve dışkı gibi şeyler yer almakta olup davranışlar bunun dışındadır. Bu nedenle dini açıdan uygun bulunmasa da küfür etmek abdesti bozmaz. Yine aynı şekilde abdestliyken dedikodu yapmak ya da abdestliyken iftira atmak gibi istenmeyen davranışlar abdesti bozmamakla beraber yine de kesinlikle uzak durulması gereken davranışlardır.

Ancak Müslüman olan kişilerin yapılmaması gereken davranışlardan uzak durmaya çalışmaları çok önemlidir. Zaten abdestin amacı abdest alan kişilerin daha dikkatli davranmalarını sağlamaktır. Yani abdest sadece bedenin değil ruhun da temizlenmesi anlamına gelir. Nasıl ki abdest alındığında vücut temiz tutulmaya çalışılıyorsa ruhunda temiz tutulmaya çalışılması çok önemlidir. Bu nedenle abdestli olan kişilerin hal ve davranışlarına son derece dikkat etmeleri çok önemlidir.

Abdestli iken küfür etmek abdesti bozan davranışlar arasında bulunmasa dahi kesinlikle her Müslümanın uzak durması gereken bir durumdur. Küfür etmek hele ki başkasına iftira atmak kesinlikle yapmamanız gereken bir eylemdir. Kul hakkı son derece büyük bir hak olup bu hakka girmemek için dedikodu yapmamak ve küfür etmemek gerekir. Kişinin ruhunu temizlemesi ve temiz tutmayı başarması için dahi güzel ahlak çok önemlidir ve kişinin ahlakını korumak için abdestliyken dedikodu yapmak ya da küfür etmek gibi istenmeyen davranışlardan kesinlikle uzak durulması zorunlu tutulmaktadır.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*