Kan Miktarı ve Abdestin Bozulması

Kan Miktarı ve Abdestin Bozulması

Abdest aldıktan sonra meydana gelen kanamalarda merak edilen sorular kan gelmesi durumunda abdestin bozulup bozulmadığı ve kan miktarının abdeste etkisidir. Peki, kan miktarı ve abdestin bozulması ile ilgili ifadeler nelerdir?

Ne Kadar Kan Abdesti Bozar?

Pek çok yerde vücuttan çıkan kanın akmaması yani etrafına bulaşmaması durumunda abdesti bozmadığı kabul edilmektedir. Kendiliğinden dağılmadan çıktığı yerde kalan kanın çevresine bulaşmadan silinerek temizlenmesi durumunda da abdestin bozulması söz konusu değildir. Ancak kanın etrafına çok az miktarda bulaşması durumunda dahi abdestin yenilenmesi gerekir. Bizzat Peygamber Efendimiz tarafından “Her akan kandan ötürü abdest almak lazım gelir” sözü de bulunmakta olup farklı mezheplerde yine konu hakkında farklı görüşlerde bulunmaktadır.

Hanefi Mezhebine Göre Ne Kadar Kan Abdesti Bozar?

Hanefi mezhebine göre vücuttan çıkan kanın iğne ucu gibi çıktığı yerde kalması ve hiçbir yere dağılmaması durumunda abdest bozulmaz. Yani çıktığı yerde kalan kan abdesti bozmaz ancak miktarına bakılmaksızın etrafına yayılan her türlü kan abdestin bozulmasına neden olur ve yeniden abdest alınmasını zorunlu kılar. Kişinin abdestinin bozulduğunu bilmeden kıldığı namazı sonrasında bir yerinin kanadığını görürse abdestini tazeleyerek tekrar namazını kılması gerekir.

Kişinin dişini fırçalarken diş etlerinin kanaması gibi durumlarda ise kanın miktarı önemlidir. Kişinin ağzından kan gelmesi durumunda bu kanın abdesti bozup bozmadığı kanın miktarına göre belirlenir. Çıkan kan miktarının ağızda bulunan tükürük miktarından fazla olması ya da tükürük miktarı ile eşit olması durumunda abdestin bozulduğu kabul edilir. Ancak tükürük miktarına eşit olmayan kanama miktarı abdesti bozmaz.

Burun Kanaması Abdesti Bozar Mı?

Kişinin burnunun kanaması durumunda abdesti yenilemesi gerekir. Çünkü vücuttan çıkan kan akarak burundan dışarı çıkmakta bu da abdestin bozulması anlamına gelmektedir. Burnu kanayan kişiler bu nedenle abdestlerini yenilemek zorundadır.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*