Kadından Çıkan Süt ve Emzirme Abdesti Bozar Mı?

Emzirme Abdesti Bozar Mı?

Özellikle de 5 vakit namaz kılan kadınlar için abdest çok önemlidir. Bilindiği üzere dinimizde Kuran okumak ya da namaz kılmak gibi bazı ibadetler öncesinde mutlaka abdest alınması gerekmektedir. Abdest bozulmadığı sürece aynı abdestle farklı namazları kılmak ya da farklı saat dilimleri içerisinde Kuran okumak mümkündür. Ancak abdesti bozan haller bulunmakta olup bu haller gerçekleştiği anda abdest tazelenerek yeniden abdest alınması gerekir. Peki, kadından çıkan süt ve emzirme abdesti bozar mı?

Emzirmek Abdesti Bozar Mı?

Bilindiği üzere vücuttan çıkan şeylerin (idrar, dışkı, kan, ağız dolusu kusmuk ve iltihap gibi) abdesti bozduğu kabul edilmektedir. Ancak abdesti bozan bu tür şeylerin ortak yanı necis yani pis şeyler olmasıdır. Bu nedenle anne sütünün bunlar arasına girmesi mümkün değildir. Zaten anne sütünün abdesti bozduğu ile ilgili hiçbir bilgi bulunmamakta olup bu nedenle emzirmenin abdesti bozmadığı kabul edilmektedir.

Yine emziren annelerin göğsünden kendiliğinden süt gelmesi de abdesti bozmaz. Çünkü çıkan süt pis değil temizdir ve abdesti bozmaz. Bilindiği üzere İslam dini kolaylıklar dini olup her zaman insanları zora koşan kurallardan kaçınmaktadır. Sürekli olarak bebeğini emziren annelerin bu yorucu dönemde namazlarına ara vermemeleri adına da sütün emzirmeyi bozmadığı kabul edilir.

Aksi durumda kadının 2 saatte bir bebeğini emzirdiği düşünülürse sürekli olarak abdest yenilemesi gerekecek bu da annelerin bu yorgun dönemde namazdan uzaklaşmasına neden olacaktır. Özetlemek gerekirse Hanefi Mezhebi başta olmak üzere diğer tüm mezheplerde de annenin bebeğini emzirmesi ya da göğsünden süt sızması gibi durumların abdesti bozmadığı kabul edilir. Yani bu gibi durumlarda annenin abdest tazelemesi gerekmez ve ibadetleri yapmalarına izin verilir.

1 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*