Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti olmadan kişinin namaz kılmak ve oruç tutmak gibi belirli ibadetleri yapmalarına izin verilmediği için gusül abdesti gerektiren durumlar da abdest geciktirmeden alınmalıdır. Peki, gusül abdesti nasıl alınır?

  1. Adım Gusül Abdestine Hazırlık

Boy abdesti almak ya da bilinen diğer ismi ile gusül abdesti almak isteyen kişilerin öncelikle vücutlarındaki kiri ya da uzun tüyleri temizlemeleri gerekir. Yani vücut temizlenerek gusül abdesti almaya uygun hale getirilmelidir. Ardından abdest alınacak olan yer büyükse (çoğu kaynakta bu büyüklük kişinin iki elini yana uzatarak değebileceği yerden büyük olması olarak kabul edilmektedir) mahrem yerlerin peştamal ile örtülmesi ya da kişinin iç çamaşırını çıkarmaması gerekir. Yine kişinin oturarak gusül abdesti alması önerilir. İlk önce haya yerleri iyice yıkanır ve vücutta bulunan kıllar temizlenir.

  1. Adım Gusül Abdesti Almak

Doğru gusül abdesti almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalardan biride kişinin uygun konumu bulunuyorsa abdest alırken kıbleye doğru dönmemeleri gerekir. Buna dikkat ettikten sonra kişi gusül abdesti almaya niyet ederek abdestini almaya başlar. İlk önce namaz abdesti alınır. Namaz abdesti alınırken kişinin elinde yüzük gibi objeler bulunuyorsa bunların altına da su geçirmek için yüzükler oynatılmalıdır. Namaz abdesti alındıktan sonra boy abdesti almaya geçilmektedir.

Gusül abdestinin farzları arasında yer alan ağza dolu dolu su vermek, buruna dolu dolu su vererek burunu iyice yıkayarak temizlemek ve tüm vücudu tek bir kuru yer kalmayana kadar tüm vücudu su ile yıkamaktır. Bunları yerine getiren herkes gusül abdesti almış kabul edilir. Buna ek olarak kişinin gusül abdestinin sünnetleri arasında yer alan sünnetlerin de yerine getirilmesi önerilir. Zaten yukarıda saydığımız niyet etmek, vücudu temizlemek, avret yerlerini örtmek ve namaz abdesti almak boy abdestinin sünnetleri arasında yer alır. Bunlara ek olarak namaz abdestinden sonra 3 kere baştan aşağı, 3 kere sağdan, 3 kere de soldan vücuda su dökmek, her defasında vücudu ovuşturarak yıkamak ve suyu israf etmeden yıkanmak gerekmektedir.

1 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*