Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı?

Gusül Abdesti İle Namaz Kılınır Mı?

İmanın taze ve diri tutulmasının sağlanması Müslümanın temiz olmasından geçmektedir. Bu nedenle Müslümanların mümkün olduğunca abdestli gezmeye çalışmaları çok önemlidir. Dinimizde boy abdesti ve namaz abdesti olmak üzere 2 farklı abdest çeşidi bulunmaktadır. Gusül abdesti ya da bilinen diğer ismi ile gusül abdesti kişinin cinsel birleşme yaşaması ya da kadınların adet dönemlerinin ardından tüm vücut temizliğini sağlamak amacı ile alınan abdest türüdür.

Namaz abdesti ise vücudun belirli bölümlerinin yine belirli sayılarda yıkanarak temizlenmesini sağlayan abdest türüdür. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli husus tüm ibadetlerin yapılabilmesi için kişinin mutlaka öncesinde gusül abdesti almasının zorunlu olmasıdır. Yani kişi gusül abdesti almadan namaz abdesti alarak namaz kılamaz ya da Kuran-ı Kerim okuyamaz. Bu nedenle gusül abdesti alınarak kişinin beden temizliğini yerine getirmesi ve ardından ibadetlerine devam etmesi gerekir.

Gusül abdesti olmaksızın namaz abdesti alınamayacağı gibi konu hakkında merak edilenlerden biride “gusül abdesti ile namaz kılınır mı?” sorusudur. Evet, kişinin gusül abdesti alması durumunda bu abdest ile namaz kılması mümkündür. Çünkü boy abdesti içerisinde namaz abdesti alındığında yıkanması gereken tüm organ ve uzuvlar yıkanmakta yani aslında kişi aynı zamanda namaz abdesti de almış olarak kabul edilmektedir.

Pek çok din âlimi namaz abdestini küçük abdest ya da organların abdesti olarak tanımlarken gusül abdesti ise vücut abdesti ya da büyük abdest olarak kabul edilmektedir. Kişi gusül abdesti aldığında namaz abdesti alındığında yıkanması gereken el, kol, ayak, kulak, yüz gibi aynı bölgeleri yıkamakta, yine ağıza ve buruna 3 kere su vererek temizliğini yerine getirmektedir. Bu nedenle de gusül abdesti ile namaz abdesti alınmasına izin verilmektedir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*