Gusül Abdesti Hangi Durumlarda Bozulur?

Gusül Abdesti Hangi Durumlarda Bozulur?

Vücudun tamamının yıkanarak alınan abdest türüne gusül abdesti denilmektedir. Cünüp olan yani cinsel ilişkiye giren herkesin gusül abdesti alması gerekmektedir. Buna ek olarak bazı durumlarda da gusül abdesti alınması zorunludur. Peki, gusül abdesti hangi durumlarda bozulur?

Gusül abdestini bozan durumlar arasında ilk sırada kadın ya da erkeğin cinsel ilişkiye girmesi yer alır. Kişinin cinsel temasta bulunması durumunda yeniden ibadetlerine devam edebilmesi için mutlaka gusül abdesti alması şartı bulunur. Aynı zamanda boy abdestini gerektiren durumlar arasında yer alan cinsel ilişkiye girmek hususunda uygulanan kural kadın ya da erkeğin boşalmasıdır.

Bu nedenle cinsel birleşme meydana gelmemiş olsa dahi yani erkek sadece eşini severken dahi şehvetle menisinin dışarı çıkması durumunda gusül almakla yükümlüdür ve gusül abdesti bozulmuş olur. Erkeklerde rüyalanma olarak bilinen erkeğin rüyasında sperm gelmesi durumunda da erkeğin gusül abdestini yenilemesi gerekir. Sabah uyandığında erkeğin iç çamaşırında ıslaklık fark etmesi durumunda mezhepler arasında farklılıklar gösteren uygulamalar bulunmaktadır. Örneğin bazı mezheplerde erkeğin gece rüyasında cinsel ilişkiye girdiğini hatırlamaması durumunda gusül abdesti alınmasına gerek yoktur denilirken bazı mezheplerde ise meni boşalması olduğu için mutlaka boy abdesti alınması zorunludur.

Bu durumu yaşayan erkeklerin ise önlem amacı ile mutlaka boy abdesti almaları önerilmektedir. Cinsel ilişkinin yanı sıra kadınlarda gusül abdesti bozan durumlar arasında kadının adet olması da yer almaktadır. Adet olan kadınların adet dönemleri bittikten sonra mutlaka boy abdesti almaları ve bunun ardından ibadetlerine devam etmeleri gerekir. Bilindiği üzere kadınlar adet dönemlerinde tüm ibadetlerinden muaf tutulmakta ve adet dönemleri bittikten sonra temizlenerek yani boy abdesti alarak namaz kılmak ve oruç tutmak gibi diğer ibadetlerine devam edebilmektedir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*