Gusül Abdesti, Boy Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti, Boy Abdesti Nasıl Alınır?

Bütün bedenin yıkanarak abdest alınmasına gusül abdesti ya da boy abdesti adı verilmektedir. Gusül edilmesi zorunlu olan durumlarda kişinin gusül abdesti almadan namaz abdesti alması mümkün değildir. Bu nedenle her Müslümanın boy abdesti almayı bilmesi gerekir. Peki, boy abdesti nasıl alınır?

Kısaca Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Kişinin gusül abdesti almak için niyet ederek banyoya girmesi ve banyoda gusül abdestinin farzları için aranılan şartları yerine getirmesi yeterlidir. Gusül abdesti almaya başlamadan önce kişinin vücudunda pislikler bulunuyorsa bunları yıkaması ve kıl bulunuyorsa bunları temizlemesi gerekir. Yani abdest almadan önce vücudun temizlenmesi ve pisliklerden arındırılması gerekir. Bu aşamadan sonra abdest almaya başlanır. Gusül abdesti alınırken gereksiz yere banyoda fazla kalınması, suyun gereğinden fazla kullanılması yasaktır. Kişinin bir an önce abdestini alarak banyodan çıkması ve vücudunu havluya sararak avret yerlerini hemen kapatması gerekir.

Banyoda besmele çekmek ile ilgili bazı tartışmalar bulunsa da kişinin banyoda kimsenin duymayacağı şekilde sessiz olarak niyet ederek ardından besmele çekmesinin yasak olmadığı ortak bir görüştür. Bu nedenle kişinin abdest alacağı alana girdikten sonra önce besmele çekmesi ve ardından “niyet ettim Allah rızası için gusül abdestimi almaya” şeklinde niyet ederek gusül abdestine başlaması gerekir.

Gusül abdestine ilk olarak ağza su alınarak başlanır. Ağıza 3 kere sağ elle su verilir ve boğaza kadar iyi bir şekilde ağız çalkalanır. Daha sonra sağ elle buruna su çekilir ve sol elle burun temizlenir. Bu işlemde 3 kere tekrarlanır. Sonra vücutta bir iğne ucu kadar dahi olacak şekilde kuru alan bırakmadan tüm vücut yıkanarak gusül abdesti alınır. Bu şekilde de gusül abdesti alınabileceği gibi vücudun sağ tarafına 3 kere, vücudun sol tarafına 3 kere ve baştan aşağıya 3 kere su dökülerek ardından da namaz abdesti alarak gusül abdesti alınabilmektedir.

1 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*