Gusül Abdesti Alırken Küpe Takılması Zorunlu Mudur?

Gusül Abdesti Alırken Küpe Takılması Zorunlu Mudur?

Gusül abdesti alırken alınan abdestin kabul edilmesi için uyulması gereken kurallardan biride vücutta iğne deliği kadar olsa dahi hiçbir kuru yerin kalmamasıdır. Bu noktada kulağını küpe gibi takıları takmak için deldiren kişiler ise “gusül abdesti alırken küpe takılması zorunlu mudur?” sorusunu yöneltmektedir.

Gusül abdestinin farzları arasında “kulağı delik olan kişilerin küpe takmaları” gibi bir kural bulunmadığı için gusül abdesti alırken küpe takmak zorunludur demek doğru değildir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta vücutta kuru tek bir nokta dahi bırakmadan tüm vücudu yıkamaktır. Kulağını deldiren kişinin kulak deliği eliyle ovuşturarak yıkadığı zaman suyun rahatlıkla ulaşmasını sağlayacak kadar büyükse bu durumda küpe takması zorunlu değildir.

Kişi başından aşağıya su dökerken bir yandan da diğer eli ile kulak memesini çekerek ve ovuşturarak iyi bir şekilde yıkayabilirse bu durumda küpe takması gerekli değildir. Ancak kulakta açılan küpe deliğinin çok küçük olduğu durumlarda küpe takılarak yine su dökülürken küpenin hareket ettirilerek kulağın yıkanması önerilmektedir. Aslında bu konuda farklı pek çok görüş bulunmakta olup bazı din âlimlerince kişinin bu noktada evham yapmaması gerektiği görüşü ağır basmaktadır.

Yani küpe takmaya gerek olmadığı ve su dökülürken kulak memesinin çok iyi bir şekilde ovuşturularak yıkanması yeterli görülmektedir. Kişinin daha önce kulağını deldirmesine rağmen bu deliğin kapanması ya da artık kapanmaya başlanması nedeni ile küpenin takılamadığı durumlarda da gusül abdestine mani bir durum olmadığı kabul edilir. Yani bu kişilerde gusül abdesti alabilirler. Dinimizde önemli olan niyettir ve kurallar mümkün olduğunca yapılan ibadetlerin kabul edilmesini sağlamak amacı ile kolaylaştırılmaya çalışılmaktadır. Kulağı delik olan kadınlar ve erkeklerin bu nedenle küpe takmaları zorunlu kabul edilmemekle beraber takılması daha uygun bulunmaktadır.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*