Günlük Akıntı Abdest Bozar Mı?

Günlük Akıntı Abdest Bozar Mı?

Abdest tazelemek konusunda merak edilen sorulardan biri de “hanımların günlük beyaz akıntısı abdesti bozar mı?” sorudur. Ne yazık ki bu konuda farklı yorumların bulunması da akıl karışıklığının artmasına neden olmaktadır. Çünkü bazı yerlerde bu akıntının temiz olduğu varsayılarak abdesti bozmadığı belirtilirken bazı kaynaklarda ise abdesti bozduğu belirtilmektedir. Bu da akıl karışıklığı yaratarak kadınları ikileme düşürmektedir.

Günlük Akıntı Abdest Bozar Mı?

Namaz kılan kadınları en çok ikileme düşüren ve sürekli olarak tedirginliğe düşüren konulardan biride günlük akıntıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı ilmihali içerisinde yer alan “İdrar ve dışkı yollarından…herhangi bir sıvının veya bir maddenin çıkması da abdesti bozar” ifadesi aslında temiz akıntı olsa dahi bu akıntının abdesti bozacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle günlük akıntı yaşayan kadınların ne yazık ki abdestlerini her namaz kılmadan önce tazelemeleri gerekir.

Ancak Hanefi âlimleri bu konu hakkında “Kadınların, vajina organlarında gördükleri normal ıslaklık, insanların ağız, burunlarından gelen akıntı ve bedenlerinden çıkan ter gibi değerlendirilmelidir. (bk. Reddu’l-Muhtar, 1/166)” ifadesi sonucunda ise bu akıntının abdeste engel olmayacağı iddia edilmektedir. Şafii alimlerine göre ise kadının vajinasından çıkan akıntının necis olmadığı kabul edilmekte olup bu nedenle de abdesti bozmadığı kabul edilir.

Şafii alimleri arasında yer alan İbn Hacer konu ile ilgili olarak “Nevevî’nin bahsettiği ıslaklık, mezi ile ter arası bir tonda olan ve kadın organının içinden (ön yüzeydeki içten) gelip yıkanması vacip olmayan bir akıntıdır. Doğum esnasında, çocukla birlikte veya daha önce gelen ve organın derin kısmından(rahim tarafındaki içten) gelen akıntı necistir.”(bk. Tuhfet’ı-Muhtaç/Şirvanî, 1/3o1; ayrıca bk. Reddu’l-Muhtar, 1/313). şeklinde görüş belirterek günlük akıntının abdest gerektirmediği belirtilmektedir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*