Gaz Kaçırma, Yellenme Abdesti Bozar mı?

Gazını Tutamama (Sürekli Yellenme) Abdesti Bozar mı?

Bilindiği üzere İslam dini insanların hayatlarını kolaylaştırma ve güzelleştirme üzerine kurulu bir dindir ve insanların işini kolaylaştırma her zaman en büyük önceliktir. Çeşitli hastalıkları olan kişiler için de aynı kolaylıklar söz konusu olup burada amaç kişinin sahip olduğu hastalıkların onu ibadetlerinden uzaklaştırmasını engellemektir. Bilindiği üzere yellenmek ya da gaz çıkarmak abdesti bozan haller arasında bulunmakla beraber gazını tutamama (sürekli yellenme) hastalığı olan kişiler için durum biraz farklıdır.

Sahip olduğu hastalık nedeni ile sürekli olarak gaz çıkaran ya da gazını tutamayan kişilerin namaz zamanı girdiğinde abdest almaları ve niyetlenerek namazlarına başlamaları gerekir. Kişinin namazını kılarken yellenmesi durumunda abdesti bozulmuş kabul edilmez ve namazına devam etme hakkı tanınır. Ancak her namaz vaktinde abdestini tazelemesi gerekir. Normal kişilerde namaz kılarken gaz çıkarmak abdesti bozduğu için kişinin namazını kılmasına engel olurken hastalığı olan kişilerde bu durum abdesti bozmadığı için namaz kılma kolaylığı tanınmış olur. Buna ek olarak kişinin öğle namazı ile ikindi namazını birleştirmek ya da akşam namazı ile yatsı namazını birleştirmek hakları da bulunur.

İlmi Araştırmalar ve Fetva Daimi Komitesi bu konu hakkında sıklıkla sorular almakla beraber bu soruya verilen cevaplardan biride “Durumunuz zikredildiği gibi ise ve sizden sürekli gazlar çıkıyorsa, bu durumda namaz vakti girdiği zaman her namaz için abdest almanız gerekir.Abdest aldıktan sonra sizden çıkacak olan şeyin size bir zararı olmaz. Cuma gününe gelince, hatibin, minbere çıkmadan önce hutbeyi dinleme ve namazı kılma imkânı bulacak bir vakitte abdest almalısın.” (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 5, s: 412) yanıtıdır. Bu yanıtta da görüldüğü üzere sürekli olarak yellenen kişilerin namaz öncesi abdestlerini almaları durumunda namazlarını kılmaya engel bir durumları yoktur.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*