Dövme Abdeste Engel mi?

Dövme Abdeste Engel mi?

Dövme hakkında günümüzde yapılan farklı açıklamalar bulunması bu konu hakkında farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bazı din âlimleri dövme yaptıran kişinin hiçbir şekilde abdestinin kabul olmayacağını iddia ederken bazı din âlimleri ise dövmenin abdeste engel olmadığı iddia etmektedir. Peki, dövme abdeste engel mi?

Dövme Abdeste Engel Midir Diyanet?

Türkiye’de dini konularda en yetkili kuruluşlardan biride Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Öncelikle dövmenin günah olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bizzat Peygamber Efendimiz konu hakkında “Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti” diyerek kesin bir dille dövmeyi yasaklamıştır.

Ancak dövmenin abdeste engel olmadığı Diyanet tarafından kabul edilmektedir. Diyanet İşleri yapmış olduğu açıklamada dövmenin günah olduğunu vurgulayarak dövme yaptıran kişilerin sildirmelerini istemekle beraber kalıcı dövmenin abdeste engel olmadığı belirtilmektedir. Geçici dövme ise vücudun üstüne yapışarak altına su geçmesini engellediği için abdeste engel olarak kabul edilmektedir.

Dövme Abdeste Engel Mi Nihat Hatipoğlu?

Sahip olduğu engin bilgi birikimi nedeni ile pek çok kişinin yakından takip ettiği Nihat Hatipoğlu bu konuda en çok soru alan kişilerden biri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle de Ramazan ayında özel bir televizyon kanalında yayımlanan programında bu konuda çok sayıda soru alan Nihat Hatipoğlu da kalıcı dövmenin kişinin abdest almasına engel olmayacağı yönünde görüş bildirmektedir. Bir kişinin dövme yaptırması nedeni ile bundan sonra namaz kılma ya da abdest alma denilerek dinden uzaklaştırılmasının mümkün olmadığını belirten Hatipoğlu ancak dövmenin günah olduğunu dile getirmektedir. Yani dövme yaptırmak kesinlikle günah bir davranıştır ancak kalıcı dövme yaptırmak gusül abdesti almak ya da namaz abdesti alarak namaz kılmaya engel bir davranış değildir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*