Ağlamak Abdesti Bozar Mı?

Ağlamak Abdesti Bozar Mı?

Belirli ibadetleri yerine getirmek için abdesti alınması zorunlu tutulmakta olup alınan abdesti bozan bazı durumlar bulunmaktadır. Abdesti bozan durumlar için en sık sorulardan biride “ağlamak abdesti bozar mı?” sorusudur. Bu noktada aslında sorulmak istenen ağlamak değil gözyaşıdır. Gözyaşı abdesti bozar mı sorusunun yanıtı ise bu gözyaşının kaynağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Gülerken ya da ağlarken gözden süzülen gözyaşları kesinlikle abdesti bozmaz buyrulmaktadır. Burada kriter göz yaşının sağlıklı olmasıdır. Yani sağlık sorunları nedeni ile gözden gelmeyen yaşların abdesti bozmadığı kabul edilir. Ancak kişinin bulunan göz hastalıkları nedeni ile bulanık olarak gözden süzülen gözyaşları abdesti bozmaktadır. Özellikle de kanlı gözyaşı ya da irinli gözyaşı gibi gözyaşlarının abdesti bozduğu kabul edilmektedir.

Bunun dışında yer alan her türlü gözyaşının abdesti bozmadığı kabul edilmektedir. Bu nedenle sebep ne olursa olsun kişinin ağlaması durumunda abdestini tazelemesine gerek yoktur. Yani ağladıktan sonra Kuran okumak için abdest almaya gerek duyulmadığı gibi kişinin Kuran okurken duygulanarak ağlaması durumunda da Kuran okumaya devam etmesini engelleyecek hiçbir durum yoktur. Burada önemli olan kriterlerden biride kişinin gösteriş amaçlı ağlamaması ve duygularında samimi olmasıdır.

Çünkü gösteriş için ağlayan yani sahte gözyaşları döken kişilerin ibadetleri asla kabul olmaz. Kişinin namaz kılarken ağlaması durumunda da yine abdesti bozan bir durum yaşanmamakla beraber bazı durumlarda namazın bozulduğu kabul edilmektedir. Kişinin namaz kılarken ahiret yaşantısı ile ilgili olarak duygulanarak ağlaması durumunda namazı bozulmazken dünyevi bir sıkıntı ya da sorun için etkilenerek ağlaması durumunda namazının bozulduğu bilinmektedir. Ancak bu gibi durumlarda dahi abdestin bozulması söz konusu değildir. Gözyaşının yani ağlamanın abdesti bozacağı tek durum gözyaşının bir hastalıktan dolayı meydana gelmesidir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*