Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin Farzları Nelerdir?

Dinimizde yapılması ya da uyulması kesinlikle şart olan davranış ve kurallara farz adı verilmektedir Her ibadette olduğu gibi abdest alırken de uyulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Abdestin farzları ise namaz abdestinin farzları ve gusül abdestinin farzları olarak iki ana kategoride incelenmektedir. Abdestin sünnetleri de bulunmakta olup abdestin farzlarını yerine getiren kişilerin de ibadetleri kabul edilmektedir.

Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir?

Gusül abdestinin farzları ağıza bol miktarda su alarak ağzı boğaza kadar çalkalamak, buruna çok iyi şekilde su çekerek bu su ile burunu yıkamak ve baştan aşağıya tüm vücudu tek bir iğne ucu kadar kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice yıkamaktır. Bu şartları yerine getiren kişilerin gusül abdestinin sünnetlerini yerine getirmemelerine rağmen aldıkları gusül abdesti kabul edilmektedir. Çünkü burada önemli olan farzların yerine getirilmesidir.

Namaz Abdestinin Farzları Nelerdir?

Namaz kılmak ve Kuran okumak gibi günlük ibadetlerin yapılabilmesi için mutlaka namaz abdestinin alınması gerekmektedir. Küçük abdest olarak ta bilinen namaz abdesti farzları arasında yüzün bir kere yıkanması, elleri dirseklerinde dâhil edilerek en az bir kere yıkanması, başın dörtte birlik bölümünün mesh edilmesi ve ayakların topukların da dâhil edilerek bir defa yıkanması yer almaktadır. Bunları yapan kişilerin namaz abdestleri kabul edilir.

Ancak kişinin bunun için vakti bulunuyorsa abdestin sünnetlerini de uygulaması gerekir. Yani daha kısa sürdüğü veya da daha kolay olduğu için sadece abdestin farzları yerine getirilerek abdest almayı alışkanlık haline getirilmemesi gerekir. Zaten abdestin sünnetleri de dâhil edilerek alınan abdestin tamamlanması da sadece 5 dakika kadar sürecek son derece basit bir işlemdir. Dinimiz kolaylık dini olup önemli olan kişinin ibadetlerini yerine getirecek uygun koşulların kolay bir şekilde sunularak insanları dinlerine yaklaştırmayı başarmaktır.

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*