Abdesti Bozan Şeyler / Haller Nelerdir?

Abdesti Bozan Şeyler / Haller Nelerdir?

Namaz kılmak ve Kuran okumak zorunlu olurken bunların dışında da kişinin her zaman temiz olmasını sağlamak amacı ile abdestli gezmek büyük bir sevap olarak kabul edilmektedir. Abdesti bozan bir durum meydana gelene kadar kişi aynı abdesti ile farklı namazları kılma hakkına sahiptir. Ancak abdesti bozacak bir durumu sırf yeniden abdest almamak için zorlamak yasaktır. Peki, abdesti bozan şeyler / haller nelerdir?

Abdesti Bozan Haller Nelerdir?

Bilindiği üzere İslam dininde 4 mezhep bulunmakta olup bu mezheplerde abdesti bozan şeyler farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak genel olarak 7 şeyin abdesti bozduğu kabul edilir. Bunlar;

  • Önden ve arkadan çıkan her şey abdesti bozar. Ancak bunların arasında kadının ve erkeğin önünden çıkan gaz yer almaz. Zaten çok nadir görülen bir durumdur. Kadının rahim içerisine koyduğu ilacın geri gelmesi ya da idrar yoluna konulan pamuğun abdest aldıktan sonra ıslanarak düşmesi durumunda abdest bozulmuş sayılır.
  • Abdest alan kişinin ağzından pis şeylerin çıkması durumunda aldığı abdest bozulmuş olur. Örneğin ağızdan kan gelmesi ya da kişinin kusması durumunda alınan abdest bozulur ve kişinin ibadette bulunmak için yeniden abdest alması gerekir.
  • Deriden irin ya da kan gibi pis şeylerin çıkması halinde abdest bozulur. Burundan ya da kulaktan kan gelmesi diğer mezheplere göre abdesti bozarken Maliki mezhebinde ise bunların abdesti bozmadığı kabul edilir.
  • Kişinin hafif bir şekilde dahi uyuklaması (dayandığı şeyin alınması durumunda düşecek gibi dengesini kaybedecek kadar uyuklamakta dâhil olmak üzere) abdestin bozulmasına neden olur.
  • Kişinin bayılması da abdesti bozan durumlar halinde sayılır. Kişinin bayılma nedeni önemli değildir ve sara gibi hastalıklara bağlı olarak bayılsa da abdestini yenilemesi gerekir.
  • Namazda bir başkasının duyabileceği kadar sesli gülünmesi abdesti bozar.
  • Eşlerin çıplak olarak avret yerlerini birbirine sürtmesi durumunda da abdestin bozulduğu kabul edilir. Ancak bu hususta da mezhepler arasında farklılıklar görülmekte olup Hanefi mezhebine göre dokunan kişi şehvet duysa dahi başka yerlere dokunmak abdestin yenilenmesini gerektirmez ancak Şafii mezhebine göre ele dokunmak dahi abdestin bozulmasına neden olur.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*