Abdest Zorunlu Mudur?

Abdest Zorunlu Mudur?

Müslümanlık dini temizlik üzerine kurulu olan bir olarak kabul edilmekle beraber yine bazı ibadetlerde bulunmak için de kişinin mutlaka abdest alması gerekmektedir. Yani “abdest zorunlu mudur?” sorusunun yanıtı ne için abdest alınacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Öncelikle bu sorunun yanıtı gusül abdesti ve namaz abdesti olarak iki farklı kategoride verilmelidir. Gusül abdesti zorunludur ve kişinin gusül gerektiren durumlar yaşaması halinde mutlaka gusül abdesti alması zorunludur.

Gusül abdesti almadan namaz abdesti almak mümkün değildir. Büyük abdest olarak ta bilinen gusül abdesti için gusül gerektiren durumun ardından namaz vakti girmeden abdest alınması önerilmektedir. Gusül abdesti alınması zorunlu kabul edilmekte olup cünüp gezmek günah olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kişinin gusül abdestini mümkün olan en kısa sürede alması gerekir. Namaz abdestinin zorunlu olup olmaması da içerisinde bulunulan duruma göre değişkenlik göstermektedir.

Yani namaz kılmak isteyen kişinin küçük abdest olarak ta anılan namaz abdesti alması zorunludur. Çünkü namazın farzları arasında namaz kılmak istiyorum diyen kişinin abdest alması şartı da bulunmaktadır. Yani namaz abdesti almadan abdestsiz bir şekilde namaz kılmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra Kuran-ı Kerim okumak isteyen kişilerin de abdest almaları zorunludur. Abdesti gerektiren durumlar dışında kalan hallerde de kişinin abdestli gezmesi tavsiye edilmekte olup düzenli olarak abdest almayı alışkanlık haline getiren kişilere kat be kat sevap yazılmaktadır.

Mezarlık ziyareti gibi bazı durumlarda da abdest alınması zorunlu olarak görülmemekle beraber abdest alınması önerilmektedir. Abdest almak kişinin tüm uzuvlarını yıkayarak temiz kalmasını sağladığı için son derece önemli kabul edilmekte olup burada önemli olan kişinin beden temizliğine dikkat etmesini sağlamaktır. Yani dinimiz iç temizliği kadar dış temizliğe de önem göstermekte ve tüm Müslümanların temizlikleri ile de örnek alınmalarını amaçlamaktadır.

 

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*