Abdest Öncesi Tuvalet Yapılmalı Mıdır?

Abdest Öncesi Tuvalet Yapılmalı Mıdır?

Abdest almak kişinin ibadetlerini yerine getirmesi için şarttır. Bu nedenle yaptığımız ibadetlerin kabul olması için mutlaka doğru abdest almayı bilmemiz gerekir. Abdest ile ilgili en sık sorulan soruların başında “abdest öncesi tuvalet yapılmalı mıdır?” sorusu yer almaktadır. Kişinin idrara sıkışık abdest alması önerilmediği için mutlaka abdest öncesi tuvalet ihtiyacı varsa giderilmelidir.

Yani tuvaleti olan kişi abdest almaya başlamadan önce bu tuvalet ihtiyacını gidermelidir. Bilindiği üzere tuvalete çıkmak abdesti bozan haller arasında yer aldığı için kişinin abdestli olarak namaz kılması ve kuran okumak gibi ibadetlerini daha uzun süre yerine getirebilmesi içinde tuvalet ihtiyacını gidermesi daha uygun olacaktır. Abdest öncesi tuvalet yapan kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli nokta idrarlarının iç çamaşırlarına bulaşmasını engellemektir.

Özellikle de erkeklerde ayakta idrarını yapmak bu noktada son derece sıkıntılı görülmektedir. Çünkü ayakta yapılan tuvalet sonucunda bilimsel olarak kanıtlanan prostatın tam olarak boşalmaması sorunu nedeni ile iç çamaşırına idrar damlama sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. İdrarın iç çamaşırına bulaşması durumunda alınan abdestin kabul edilmeyeceği bildirilmekle beraber bu iç çamaşırı ile kılınan namazda kabul edilmemektedir. Bu nedenle abdest öncesi tuvalet yapan kişilerin en az 40 adım atarak yürümeleri ya da en az 3 kere çömelip kalkarak idrarın tam olarak boşaldığından emin olmaları gerekmektedir.

Buna ek olarak kişinin imkânı bulunuyorsa abdest almadan önce temiz iç çamaşırı giymesi ve namazını da bu temiz iç çamaşırı ile kılması gerekmektedir. Namazdan sonra temiz iç çamaşırı tekrar çıkartılarak bir sonraki namaza kadar kaldırılmalıdır. Asla bu temiz iç çamaşırı ile tuvalete girilmemeli ve üzerine idrar bulaşmadığından emin olunmalıdır. İdrara sıkışık olmak kişinin iç huzurunu kaçırıyor ve onu huzursuz ediyorsa bu durumda namaz kılınmaması ve tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra yeniden abdest alarak ibadete kalındığı yerden devam edilmesi önerilmektedir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*