Abdest Nedir?

Abdest Nedir?

Namazın farzları arasında yer alan abdest belirli kurallara uygun olarak kişinin vücudunu kirden arındırma işlemidir. Abdest alırken belirlenen uzuvlar belirli bir sırada ve belirli sayıda yıkanmakta, bazı uzuvlar ise sadece mesh edilerek temizlenmektedir. Yine bazı ibadetlerin öncesinde de mutlaka abdest alınması zorunludur. Bu nedenle her Müslümanın abdest almayı bilmesi gerekir. Dinimizde temizliğe çok önem verilmekte olup temizliğin teşvik edilmesi amacı ile kişinin ibadet yapmayacak olmasa dahi abdest alması önerilmektedir.

Abdestin Çeşitleri Nelerdir?

Abdest temel olarak namaz abdesti, teyemmüm abdesti ve gusül abdesti olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Belirli ibadetler öncesinde ve bazı özel koşullar altında abdest almak farz olarak kabul edilirken bazı durumlarda ise Müslümanlardan sevap kazanmaları için abdest almaları istenmektedir.

Namaz Abdesti Nedir?

Namaza başlamadan önce alınması zorunlu olan abdeste namaz abdesti adı verilmektedir. Yine Kuranı Kerim okumadan, Kabe’ye tavaf etmeden ya da tilavet secdesi kılmadan önce de mutlaka kişinin namaz abdesti alması gerekir. Abdest almak istiyorum diyen kişilerin ilk olarak niyet etmeleri, ardından Eûzü besmele çekmeleri ve abdeste başlamaları gerekir. Abdestin farzları mutlaka yerine getirilmeli, belirlenen sıralamada her uzuv söylenen şekilde yıkanmalı ya da mesh edilmelidir.

Gusül Abdesti / Boy Abdesti Nedir?

Cinsel ilişkiye giren kişiler cünüp olarak kabul edilmekte olup cünüp olan kişilerin mutlaka gusül abdesti alması gerekir. Bu kişilere ek olarak adet dönemi biterek temizlenen ya da lohusalık dönemi sona eren kadınların da boy abdesti almaları zorunludur. Boy abdesti almadan namaz abdesti olmaz. Bu nedenle namaz abdesti almaya niyetlenen kişinin boy abdesti almayı zorunlu kılan bir durumu bulunuyorsa öncesinde gusül abdesti alması ve ardından da namaz abdesti alması gerekmektedir. Gusül abdesti alınışı için farzların yerine getirilmesi yeterlidir. Gusül abdestinin farzları olan ağzı su ile boğaza kadar çalkalamak, burunu su çekerek yıkamak ve vücutta bir iğne deliği kadar dahi olacak şekilde hiçbir kuru yer bırakmayarak yıkamak şartlarını yerine getirerek yıkanan kişiler gusül abdesti almış olurlar. Bunun yanı sıra isteyen kişiler gusül abdestinin sünnetlerini de yerine getirebilir.

2 Yorumlar

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*