Abdest Nasıl Alınır? Namazdan Önce Abdestimizi Nasıl Almalıyız?

Abdest Nasıl Alınır? Namazdan Önce Abdestimizi Nasıl Almalıyız?

Abdest Nedir?

Namaz abdesti, vücudun belli başlı bazı uzuvlarını yıkamak, temizlemek ve mesh etmek işlemidir. Namaz kılmak için mutlaka abdest alınmalıdır yani alınan abdest farzdır. Abdest almadan kılınan namaz geçerli değildir. Yüzü yıkamak, elleri dirseklere kadar kollarla birlikte yıkamak, başın dörtte birini mesh etmek, ayakları topuklarla birlikte yıkamak abdestin farzlarıdır.

Abdest Almaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Abdest almaya başlamadan önce var ise tuvalet ihtiyacı mutlaka görülmelidir. Tuvalet ihtiyacı yok ise sol el ile taharet alınmalıdır. Üstümüzde ki elbise temiz olmalıdır. Kan, toz, idrar gibi pislik olması durumunda elbise değiştirilmelidir.

Namazdan Önce Abdest Nasıl Alınır?

Abdest almak veya abdest tazelemek için öncelikle Bismillâhirrahmânirrahîm diyerek besmele çekilir ve Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya diyerek niyet edilmelidir.

Eller, bilekler de dahil olmak üzere 3 kere, ovarak komple yıkanır. Yıkama işleminde ellerin üstü, altı ve parmak araları da ovalanmalı, kuru yer kalmamalıdır.

Ağza 3 defa su alınır ve boğaza kadar gargara işlemi yapılarak, geri çıkarılır.

Buruna 3 defa su çekilerek, sümkürülür ve burun içinin temizlenmesi sağlanır. Sümkürme işlemi sol el ile yapılmalıdır.

Yüzümüz, çene altı ve saç bitim yeri dahil olmak üzere 3 kez su ile yıkanır.

Kollar dirsek kısmına kadar eller ile ovarak 3 kez komple su ile yıkanır. Kuru ve pis yer kalmamalıdır.

Baş kısmı 1 defa mesh edilir. Mesh işlemi iki eli su ile temizleyip, başın dörtte bir kısmına ıslak el ile yıkanmasıdır.

Kulak iç ve dış arka kısmı su ile bir kez temizlenir. Bu kısım temizlenirken sağ ve sol elin şahadet parmağı kulak içini, başparmaklar ise kulak arkasını mesh etmektedir.

Daha sonra bir kez ensemize mesh etme işlemi yapılır, bu işlem için elimizi temizleyip dış yüzeyi ile ense kısmı temizlenir.

Ayaklar üç defa; parmak araları, topuklar ve ayak bileklerine kadar yıkanır, yıkama işlemi önce sağ ayak ile başlamalı ve bu işlemi sol el ile kuru yer kalmayacak şekilde yapılmalıdır.

Bu işlemlerden sonra namaz abdesti tamamlanmış olup, namaz kılınmaya hazır hale gelinmiştir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*