Abdest Almak Sevap Mı?

Abdest Almak Sevap mı?

Müslümanlık dini temizliğe en çok değer veren dinler arasında yer almakta olup bu nedenle abdest almanın da dinimizde önemli bir yeri bulunmaktadır. Peki, abdest almak sevap mı? Namaz kılmak isteyen kişilerin abdest almaları zorunlu olup Peygamber Efendimizin abdestiz olarak ayağını yere basmadığı bilinmektedir. Bu nedenle abdestli gezmek ve sürekli olarak abdestli durmak bilinen en büyük sünnetlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Abdest Almak İle İlgili Hadisler

Abdest almanın sevap olduğunu gösteren pek çok hadis bulunmakta olup hatta bazı hadislerde “Kim abdestli olduğu halde abdestini tazelerse, AIlah (c.c) bu sebeple kendisine on kat sevap yazar.” (Tirmizi, Taharet 44) olduğu gibi abdesti olduğu halde insanlara üşenmeden abdestlerini tazelemeleri tavsiye edilmektedir. Yani akşam ezanı için abdest alan ve abdesti bozulmamasına rağmen yatsı namazı için tekrar abdestini tazeleyen kişiler için daha fazla sevap yazılacağı müjdelenmektedir. Buna ek olarak Peygamber Efendimizin şöyle buyurduğu bir diğer hadiste şöyledir: “Kim bu şekilde abdest alırsa Allah (c.c) geçmiş günahları affeder, kıldığı namaz ve mescide kadar yürümesi nafile ibadet olur.” (Buhari, Vudü 25; Müslim, Tahâret 8)

Abdestsiz Gezmek Günah Mı?

Abdest almanın sevap olması gibi abdestsiz gezmenin günah olup olmadığı da merak edilen sorulardan biridir. Abdestsiz gezmek ya da cünüp gezmek ile ilgili doğru sanılan pek çok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Öncelikle bahsedilen namaz abdesti değil gusül abdestidir. Bu hususta da gusül abdesti alması farz olan kişilerin namaz vaktini geçirmeden gusül abdesti almaları gerekmektedir. Yani namaz vaktini geçirmeden gusül abdesti almak farz olmakla beraber bunun temel amacı kişinin cünüp olduğu için namazını kazaya bırakmasını engellemek ve namaz alışkanlığı sekteye uğratmamaktır.

3 Yorumlar

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*