Abdest Almak İçin Su Bulamadığımızda Ne Yaparız?

Teyemmüm Abdesti

İslam dini bu dini tüm kurallarına uygun olarak yaşamak isteyen Müslümanlara birçok kolaylık sağlamaktadır. Her zorluğa karşı bir kolaylık sunan İslam dininde abdest alma konusunda da tanınan pek çok kolaylık bulunmaktadır. Abdest almanın zorunlu olduğu bazı durumlar bulunmakta olup bu zorunluluğun oluştuğu hallerde yaşanabilecek sorunlar için de alternatif çözüm yöntemleri sunulmaktadır. Peki, abdest almak için su bulamadığımızda ne yaparız?

Abdest Almak İçin Su Bulunmadığında Ne Yapılır?

Günümüzde su kaynakları artık çok daha geniş olmakla beraber yine de suyun olmadığı durumlarda abdest almak isteyen kişilere teyemmüm abdesti alınma hakkı tanınmaktadır. Peki, teyemmüm hangi durumlarda gereklidir?

• Kişinin tüm aramalarına ve çabalarına rağmen namaz abdesti ya da gusül abdesti için kullanabileceği temiz bir su kaynağı bulamaması,
• Su kullanarak abdest almasını engelleyen özel bir cilt hastalığı ya da sağlık sorunun bulunması,
• Kullanacağı su kaynağının yanında kendisine zarar verecek zehirli, yırtıcı bir hayvan bulunması,
• Hapis gibi su kullanmasını engelleyen bir esaretinin bulunması,
• Ölümle tehdit edilmesi,
• Seferi olması ve yolculuk için yanında sadece içmesine yetecek kadar su bulundurması,
• Su çıkarabilecekleri bir kuyu kaynağına sahip olmalarına rağmen kuyudan su çıkarak imkânlara sahip olmamaları…

Su Olmadan Nasıl Abdest Alınır?

Suyun olmadığı yukarıda yazılı olan her durumda teyemmüm abdesti alınması yeterli olacaktır. Teyemmüm abdesti ile namaz kılmak mümkün olup abdestin bozulmadığı hallerde aynı teyemmüm namazı ile birden fazla namazın kılınması mümkündür. Teyemmüm abdesti almak için temizliğinden emin olunan toprak, kum ya da taş gibi toprak cinsinden olan her şey ile teyemmüm abdesti alınması mümkündür. Su olmadığı için teyemmüm abdesti alan kişi su kaynağına kavuştuğu anda yeniden su ile abdestini tazelemelidir.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*