Abdest Almak Bize Ne Kazandırır?

Abdest Almak Bize Ne Kazandırır?

Özellikle de yaz mevsiminde artan hava sıcaklıklarına bağlı olarak vücudun ter salgılanmasında da artış yaşanmaktadır. Abdest almak aslında kişinin vücut temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmesi anlamına gelip bu da toplumsal temizliğin sağlanması anlamına gelmektedir. Buna ek olarak abdestli olarak gezmeyi alışkanlık haline getiren kişilerin abdestlerini bozmamak adına kendilerine çok daha dikkat etmeleri nedeni ile bu kişinin manevi olarak ta kendisini çok daha iyi hissetmesine ve kişinin hem temiz hem de daha iyi bir insan olmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde abdestin sağlığa olan olumlu etkileri de ortaya çıkarılmaktadır. Peki, abdest almak bize ne kazandırır?

Abdest Almanın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalar ile abdest almanın sağlık açısından oldukça olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Bunlardan ilki dolaşım sistemine olan önemli katkısıdır. Kişinin abdest alırken kullandığı suyun ısı miktarına bağlı olarak damarlar genişlemekte ya da büzüşmekte bu da damar sertliği oluşmaması için damarların korunmasını sağlamaktadır.

Yine düzenli olarak abdest alan kişilerin üzerinde bulunan statik elektrik yükünde de önemli bir azalma yaşandığı bilinmektedir. Yapılan her araştırma aslında dinimizde daha önce yasaklanan şeylerin neden yasaklandığını ya da farz kılınan şeylerin neden farz kılındığını gözler önüne sermekte, İslam dininin mucizeleri günümüzde de devam etmektedir. Kişinin gündüz abdestli gezmesi kadar gece uyurken de abdestli olarak uyumaları önerilmektedir.

Abdest Almanın Günlük Yaşantımızda Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere pek çok salgın hastalık ortak kullanılan alanlarda hijyen kurallarına dikkat edilmemesi sonucu bulaşmaktadır. Abdest almak için sürekli olarak ellerini yıkayan kişilerin kapı kolu, merdiven korkuluğu gibi mikrop barındıran yerlere sürekli olarak temas eden kişilerin bu mikropları arındırması anlamına gelecektir. Bunlara ek olarak abdest alırken yüzünü yıkayan kişilerin cilt kuruluğu yaşamaları önlenirken ciltleri çok daha güzel görünmektedir.

Bu makaleyi destek amaçlı bize mail olarak atan Mustafa Hocamıza teşekkür ederiz.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*