Abdest Almadan Namaz Kılınır Mı?

Abdest almadan namaz kılmak?

Bilindiği üzere dinimizde namaz kılmadan önce abdest alınması gerekir. Müslümanlar için temizlik son derece önemli bir kavram olarak kabul edilirken abdest Müslümanın sürekli olarak beden temizliğinin sağlanması anlamına gelmektedir. Peki, abdest almadan namaz kılınır mı?

Abdest Almadan Namaz Kılınırsa Ne Olur?

Namaz kılmak isteyen kişilerin mutlaka uymaları gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Namazın şartları olarak anılan bu kurallar içinde abdest alınması şartı da yer alır. Yani namaz kılmak isteyen kişilerin abdest almaları kesinlikle zorunludur.

Namaz kılmak isteyen kişinin abdest almaya imkânı olmasına rağmen bilerek abdest almadan namaz kılması kesinlikle haramdır. Yani bu şartın hiçbir mazeret olmaksızın keyfi olarak yerine getirilmemesi söz konusu değildir. Ancak kişinin abdesti olmadığını unutarak namaz kılması durumu bunun dışındadır. Abdesti olmadığını unutup namaz kılmak durumunda kişinin namaz vakti çıkmadıysa aynı namazı abdest alarak yeniden kılması, namaz vakti çıktı ise de bu durumda kazasını kılması gerekir.

Abdestli Olduğunu Sanarak Namaz Kılmak

Kişinin namaz kılarken ya da namazdan sonra abdesti hakkında şüpheye düşmesi durumunda mutlak suretle namazı yeniden kılması gerekir. Abdestten şüpheye düşmek dahi namazın tekrarlanmasını gerektirir. Kılınan namazın vakti geçmediyse yani daha namaz vakti içindeyseniz aynı namazı tekrardan kılmanız, namaz vakti geçtiyse de bu durumda kaza namazı kılmanız gerekir. İslam âlimlerine göre kişinin kendisini abdestli sanarak namaz kılması durumunda önemli olan niyettir.

Yani namaz kabul olmamasına rağmen kişinin namaz kılmaya niyet etmesi nedeni ile geçerli (sahih) sayılmasa dahi Allah katında sevap yazılır. Gerçekten İslam dini insanları ibadete teşvik etmek için tüm kolaylıkları sağlayan bir din olarak öne çıkmakta, dinimizde sadece kişinin bilerek ve isteyerek abdestsiz namaz kılması suç olarak kabul edilmektedir. Çünkü bu Allah’ın zorunlu olarak gösterdiği namazın farzlarını isteyerek çiğnemek anlamına gelecektir.

2 Yorumlar

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*