Abdest Alma Aşamaları Nelerdir?

Abdest Alma Aşamaları Nelerdir?

Bilindiği üzere namazın şartları arasında yer aldığı için abdest alınması zorunlu olmakla beraber temizliğin teşvikinin sağlanması açısından da Müslümanların sürekli olarak abdestli gezmeyi bir alışkanlık haline getirmeleri tavsiye edilmektedir. Abdestli olarak ölen kişilere cennetin müjdelenmesi de abdestin önemini ortaya koymaktadır. Peki, abdest alma aşamaları nelerdir?

Abdest Almaya Niyet Etmek

Dinimizde bütün ibadetler öncesinde niyet edilmesi çok önemlidir. Abdest almaya başlamadan öncede “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” şeklinde diye niyet edilmesi gerekir. Buna ek olarak örneğin akşam namazını kılmak için abdest alacak olan kişilerin “niyet ettim Allah rızası için akşam namazını kılmak için abdest almaya” denilebilir. Kişinin abdest almadan önce niyet etmesi gerekmekte olup bu niyetle kalkıp abdest almak dahi bir niyet olarak kabul edilmektedir. Niyet ettikten sonra sırası ile aşağıdaki aşamaları yapması gerekmektedir:

  • Niyet ettikten sonra ilk olarak Euzü Besmele çekilir ve parmak araları da ovuşturulmak sureti ile önce sağ el sonra da sol el olmak üzere bileklere kadar her iki elde yıkanır.
  • İkinci aşama olarak sağ el kullanılarak ağza 3 defa su verilir. Her ağza su alınışında ağız çok iyi çalkalanarak su tükürülmelidir.
  • Üçüncü aşama olarak yine sağ el kullanılarak buruna genze kadar su çekilmeli, daha sonra sol el kullanılarak sümkürülmelidir. Bu işlemde 3 kere yapılır.
  • Dördüncü aşama olarak ise yine 3 kere olmak üzere yüz iyice yıkanır.
  • Beşinci aşamada önce sağ sonra da sol kol dirseklerde dahil olmak üzere yine 3 defa yıkanır.
  • Altıncı aşamada ise her biri bir defa olmak üzere önce başın dörtte biri mesh edilir, sonra kulaklar serçe parmak ile yıkanırken kulakların arka kısmı da mesh edilmeli, son aşamada ise elin dış kısmı ile boyun meshi yapılmalıdı.
  • Yedinci ve son aşamada ise ayak parmaklarının arası da dahil olmak üzere önce sağ sonra da sol ayak yıkanmalıdır.

İlk Yorumu Sen Yap!

Yorum Yap

E-mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacak!


*